- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JD6549/JD6510
JD6549/JD6510 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JD6549/JD6510 interchange Timken | Fersa JD6549/JD6510 | |
| JD6549/JD6510 cross reference Timken | Fersa JD6549/JD6510 | |
| JD6549/JD6510 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JD6549/JD6510 |
| d: | 31.000 mm1.2205 in |
| D: | JD6500 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 78.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 99.06 mm3.90 in |
| Series: | 75.95 mm2.99 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 105.40 mm4.15 in |
| Design Units: | 72.9 mm2.87 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 110.000 mm4.3307 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 65.000 mm2.5591 in |
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2


JD6549/JD6510 PDF download