- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- J6392/J6327
J6392/J6327 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| J6392/J6327 interchange Timken J6392/J6327 | |
| J6392/J6327 cross reference Timken J6392/J6327 | |
| J6392/J6327 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | J6392/J6327 |
| d: | 53.975 mm2.1250 in |
| D: | 6300 |
| B: | 3.3 mm0.130 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 124 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 119.13 mm4.69 in |
| Series: | 83.06 mm3.27 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 136.90 mm5.39 in |
| Design Units: | 77.22 mm3.04 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 65.000 mm2.5591 in |
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


J6392/J6327 PDF download