- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32312/Y32312
X32312/Y32312 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32312/Y32312 interchange Timken X32312/Y32312 | |
| X32312/Y32312 cross reference Timken X32312/Y32312 | |
| X32312/Y32312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32312/Y32312 |
| d: | 48.500 mm1.9094 in |
| D: | 32312 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 94.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 113.03 mm4.45 in |
| Series: | 77.98 mm3.07 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 121.90 mm4.80 in |
| Design Units: | 71.88 mm2.83 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7


X32312/Y32312 PDF download