- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32312/BM/Y32312/BM
X32312/BM/Y32312/BM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32312/BM/Y32312/BM interchange LOYAL X32312/BM/Y32312/BM | |
| X32312/BM/Y32312/BM cross reference LOYAL X32312/BM/Y32312/BM | |
| X32312/BM/Y32312/BM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32312/BM/Y32312/BM |
| d: | 48.500 mm1.9094 in |
| D: | 32312-BM |
| B: | 2.49 mm0.1 in |
| r(min): | 3 mm0.12 in |
| r1(min): | #N/A |
| Width: | METRIC |
| Size: | 108.97 mm4.29 in |
| Series: | 71.88 mm2.83 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 122.90 mm4.84 in |
| Design Units: | 71.12 mm2.8 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5


X32312/BM/Y32312/BM PDF download