- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X31312M/Y31312M
X31312M/Y31312M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X31312M/Y31312M interchange Timken X31312M/Y31312M | |
| X31312M/Y31312M cross reference Timken X31312M/Y31312M | |
| X31312M/Y31312M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X31312M/Y31312M |
| d: | 33.500 mm1.3189 in |
| D: | 31312M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 56.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 111.00 mm4.37 in |
| Series: | 88.90 mm3.5 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 123.70 mm4.87 in |
| Design Units: | 73.91 mm2.91 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2


X31312M/Y31312M PDF download