- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JF6049/JF6010
JF6049/JF6010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JF6049/JF6010 interchange Timken | Fersa | Neutral JF6049/JF6010 | |
| JF6049/JF6010 cross reference Timken | Fersa | Neutral JF6049/JF6010 | |
| JF6049/JF6010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JF6049/JF6010 |
| d: | 40.000 mm1.5748 in |
| D: | JF6000 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 81.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 103.12 mm4.06 in |
| Series: | 75.95 mm2.99 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 109.00 mm4.33 in |
| Design Units: | 68.07 mm2.68 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 115.000 mm4.5276 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 60.000 mm2.3622 in |
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1


JF6049/JF6010 PDF download