- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32311M/Y32311M
X32311M/Y32311M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32311M/Y32311M interchange Timken X32311M/Y32311M | |
| X32311M/Y32311M cross reference Timken X32311M/Y32311M | |
| X32311M/Y32311M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32311M/Y32311M |
| d: | 45.500 mm1.7913 in |
| D: | 32311M |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 77.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 103.89 mm4.09 in |
| Series: | 70.1 mm2.76 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 113.00 mm4.45 in |
| Design Units: | 66.04 mm2.6 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 120.000 mm4.7244 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1


X32311M/Y32311M PDF download