- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM207049A/JM207010
JM207049A/JM207010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM207049A/JM207010 interchange Fersa | Timken | ZKL | A&S - Fersa | Koyo JM207049A/JM207010 | |
| JM207049A/JM207010 cross reference Fersa | Timken | ZKL | A&S - Fersa | Koyo JM207049A/JM207010 | |
| JM207049A/JM207010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM207049A/JM207010 |
| d: | 29.000 mm1.1417 in |
| D: | M207000 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 6.100 mm0.24 in |
| r1(min): | 56.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 85.09 mm3.35 in |
| Series: | 72.90 mm2.87 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 91.90 mm3.62 in |
| Design Units: | 61.98 mm2.44 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 95.000 mm3.7402 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 55.000 mm2.1654 in |
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6


JM207049A/JM207010 PDF download