- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33110/Y33110
X33110/Y33110 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33110/Y33110 interchange Timken X33110/Y33110 | |
| X33110/Y33110 cross reference Timken X33110/Y33110 | |
| X33110/Y33110 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33110/Y33110 |
| d: | 26.000 mm1.0236 in |
| D: | 33110 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 40.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 75.95 mm2.99 in |
| Series: | 60.96 mm2.4 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 83.06 mm3.27 in |
| Design Units: | 56.90 mm2.24 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 85.000 mm3.3465 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8


X33110/Y33110 PDF download