- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM704649/JLM704610
JLM704649/JLM704610 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM704649/JLM704610 interchange Fersa | Timken | Koyo JLM704649/JLM704610 | |
| JLM704649/JLM704610 cross reference Fersa | Timken | Koyo JLM704649/JLM704610 | |
| JLM704649/JLM704610 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM704649/JLM704610 |
| d: | 22.000 mm0.8661 in |
| D: | LM704600 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 3.560 mm0.14 in |
| r1(min): | 35.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 75.95 mm2.99 in |
| Series: | 64.01 mm2.52 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 80.77 mm3.18 in |
| Design Units: | 55.88 mm2.2 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 84.000 mm3.3071 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 50.000 mm1.9685 in |
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2


JLM704649/JLM704610 PDF download