- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- KJLM102948/KJLM102914A
KJLM102948/KJLM102914A Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| KJLM102948/KJLM102914A interchange LOYAL KJLM102948/KJLM102914A | |
| KJLM102948/KJLM102914A cross reference LOYAL KJLM102948/KJLM102914A | |
| KJLM102948/KJLM102914A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KJLM102948/KJLM102914A |
| d: | 19.600 mm0.7717 in |
| D: | LM102900 |
| B: | 1.27 mm0.050 in |
| r(min): | 3.560 mm0.14 in |
| r1(min): | 31.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 68.07 mm2.68 in |
| Series: | 55.88 mm2.2 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 71.88 mm2.83 in |
| Design Units: | 50.04 mm1.97 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 45.000 mm1.7717 in |
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1


KJLM102948/KJLM102914A PDF download