- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XKA32008XF/Y32008X
XKA32008XF/Y32008X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XKA32008XF/Y32008X interchange Timken XKA32008XF/Y32008X | |
| XKA32008XF/Y32008X cross reference Timken XKA32008XF/Y32008X | |
| XKA32008XF/Y32008X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XKA32008XF/Y32008X |
| d: | 19.000 mm0.7480 in |
| D: | 32008X |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 24.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 60.96 mm2.40 in |
| Series: | 50.04 mm1.97 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 66.00 mm2.60 in |
| Design Units: | 45.97 mm1.81 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 68.000 mm2.6772 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 41.000 mm1.6142 in |
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1


XKA32008XF/Y32008X PDF download