- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32008XMSA/Y32008XM
X32008XMSA/Y32008XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32008XMSA/Y32008XM interchange LOYAL X32008XMSA/Y32008XM | |
| X32008XMSA/Y32008XM cross reference LOYAL X32008XMSA/Y32008XM | |
| X32008XMSA/Y32008XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32008XMSA/Y32008XM |
| d: | 19.000 mm0.7480 in |
| D: | 32008XM |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 23.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 60.96 mm2.40 in |
| Series: | 46.99 mm1.85 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 66.00 mm2.60 in |
| Design Units: | 45.47 mm1.79 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 68.000 mm2.6772 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 40 mm1.5748 in |
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


X32008XMSA/Y32008XM PDF download