- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30203/Y30203
X30203/Y30203 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30203/Y30203 interchange Timken X30203/Y30203 | |
| X30203/Y30203 cross reference Timken X30203/Y30203 | |
| X30203/Y30203 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30203/Y30203 |
| d: | 13.250 mm0.5217 in |
| D: | 30203 |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 4.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 35.05 mm1.38 in |
| Series: | 22.10 mm0.87 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 37.59 mm1.48 in |
| Design Units: | 21.08 mm0.83 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 40.000 mm1.5748 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 17.000 mm0.6693 in |
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2


X30203/Y30203 PDF download