- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32008X/Y32008X
X32008X/Y32008X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32008X/Y32008X interchange Timken X32008X/Y32008X | |
| X32008X/Y32008X cross reference Timken X32008X/Y32008X | |
| X32008X/Y32008X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32008X/Y32008X |
| d: | 19.000 mm0.7480 in |
| D: | 32008X |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 23.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 60.96 mm2.40 in |
| Series: | 46.99 mm1.85 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 66.00 mm2.60 in |
| Design Units: | 45.47 mm1.79 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 68.000 mm2.6772 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 40 mm1.5748 in |
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


X32008X/Y32008X PDF download