- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32205/B/Y32205/B
X32205/B/Y32205/B Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32205/B/Y32205/B interchange LOYAL X32205/B/Y32205/B | |
| X32205/B/Y32205/B cross reference LOYAL X32205/B/Y32205/B | |
| X32205/B/Y32205/B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32205/B/Y32205/B |
| d: | 19.250 mm0.7579 in |
| D: | 32205-B |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 10.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 43.43 mm1.71 in |
| Series: | 36.07 mm1.42 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 50.00 mm1.97 in |
| Design Units: | 30.99 mm1.22 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 52.000 mm2.0472 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 25.000 mm0.9843 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3


X32205/B/Y32205/B PDF download