- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32205M/Y32205M
X32205M/Y32205M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32205M/Y32205M interchange LOYAL X32205M/Y32205M | |
| X32205M/Y32205M cross reference LOYAL X32205M/Y32205M | |
| X32205M/Y32205M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32205M/Y32205M |
| d: | 19.250 mm0.7579 in |
| D: | 32205M |
| B: | 1.02 mm0.04 in |
| r(min): | 1.020 mm0.04 in |
| r1(min): | 9.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 46.48 mm1.83 in |
| Series: | 34.04 mm1.34 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 49.53 mm1.95 in |
| Design Units: | 30.99 mm1.22 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 52.000 mm2.0472 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 25.000 mm0.9843 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6


X32205M/Y32205M PDF download