- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM67041P/JLM67020P
JLM67041P/JLM67020P Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM67041P/JLM67020P interchange LOYAL JLM67041P/JLM67020P | |
| JLM67041P/JLM67020P cross reference LOYAL JLM67041P/JLM67020P | |
| JLM67041P/JLM67020P Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM67041P/JLM67020P |
| d: | 15.392 mm0.6060 in |
| D: | LM67000 |
| B: | 1.27 mm0.050 in |
| r(min): | 0.760 mm0.03 in |
| r1(min): | 12.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 52.07 mm2.05 in |
| Series: | 33.53 mm1.32 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 55.90 mm2.24 in |
| Design Units: | 32.51 mm1.28 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 58.513 mm2.3037 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 25.413 mm1.0005 in |
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6


JLM67041P/JLM67020P PDF download