- High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
- 3MMV9115HX
3MMV9115HX Bearing | High Speed Spindle Angular Contact Ball Bearings (9300HX, 9100HX)
| 3MMV9115HX interchange timken 3MMV9115HX | |
| 3MMV9115HX cross reference timken 3MMV9115HX | |
| 3MMV9115HX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 3MMV9115HX |
| d: | 1 mm0.039 in |
| D: | 1 mm0.039 in |
| B: | 25400 rpm |
| r(min): | 12700 rpm |
| r1(min): | 9.525 mm3/8 in |
| Width: | METRIC |
| Size: | 107.300 mm4.230 in |
| Weight: | 82.700 mm3.260 in |
| Radius Rs min: | 115.00 mm4.5276 in |
| Outside Ring Width B: | 75.00 mm2.9528 in |
| Outside Diameter D: | 25 º |
| Features: | 26400 N5930 lbf |
Weight: 31.100 mm1.230 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 141360 rpm
Features: 70680 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 5.556250 mm7/32 in
Weight: 33.700 mm1.330 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 100400 rpm
Features: 50200 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 3.571875 mm0.140625 in
Weight: 28.600 mm1.130 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 138960 rpm
Features: 69480 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 4.762500 mm0.18750 in
Weight: 25.500 mm1.010 in
Radius Rs min: 0.30 mm0.012 in
Outside Ring Width B: 0.30 mm0.012 in
Outside Diameter D: 142000 rpm
Features: 71000 rpm
Cr - Dynamic Load Rating: 4.762500 mm0.18750 in


3MMV9115HX PDF download