- Loyal
- 6014Z
6014Z Bearing | Loyal
| 6014Z interchange NTN-SNR 6014Z | |
| 6014Z cross reference NTN-SNR 6014Z | |
| 6014Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014Z |
| D | 110,000 mm |
| d | 70,000 mm |
| B | 20,000 mm |
| C | 20,000 mm |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20,000 |
| Bearing number | 6014Z |
| Bore Diameter (mm) | 70,000 |
| Outer Diameter (mm) | 110,000 |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6014Z PDF download