- Loyal
- 6014NSE
6014NSE Bearing | Loyal
| 6014NSE interchange NACHI 6014NSE | |
| 6014NSE cross reference NACHI 6014NSE | |
| 6014NSE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014NSE |
| C | 20 mm |
| d | 70 mm |
| D | 110 mm |
| B | 20 mm |
| Weight | 0.607 Kg |
| r min. | 1.1 mm |
| Da max. | 104 mm |
| ra max. | 1.0 mm |
| da min. | 76 mm |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6014NSE |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



6014NSE PDF download