- Loyal
- 6014NR
6014NR Bearing | Loyal
| 6014NR interchange NACHI 6014NR | |
| 6014NR cross reference NACHI 6014NR | |
| 6014NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014NR |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| a | 2.87 mm |
| b | 2.7 mm |
| f | 2.46 mm |
| D1 | 106.81 mm |
| r1 | 0.5 mm |
| D2 | 116.6 mm |
| Width | 20 mm |
| UNSPSC | 31171504 |
| Weight | 0.580 Kg |
| r min. | 1.1 mm |
| r1 min. | 0.5 mm |
| b (min) | 2.7 mm |
| a (max) | 2.9 mm |
| Da (max) | 104 mm |
| da (min) | 76 mm |
| Category | Ball Bearings |
| Dx (min) | 118 mm |
| ra (max) | 1 mm |
| D1 (max) | 106.8 mm |
| Cy (max) | 5 mm |
| Factor fo | 15.6 |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Enclosure | Snap Ring Groove with Snap Ring |
| Bore Size | 70 mm |
| Width (mm) | 20 |
| Product Group | B00308 |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | 6014NR |
| Snap Ring Width | 2.5 mm |
| Radial Clearance | 0.010 to 0.030 mm |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Weight / Kilogram | 0.608 |
| Manufacturer Name | NACHI |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Static Load Rating | 31,000 N |
| Dynamic Load Rating | 38,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Limiting Speed - Oil | 7,100 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6,100 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 6000 r/min |
| Snap Ring Outside Diameter | 116.6 mm |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



6014NR PDF download