- Loyal
- UCF305-16
UCF305-16 Bearing | Loyal
| UCF305-16 interchange FYH UCF305-16 | |
| UCF305-16 cross reference FYH UCF305-16 | |
| UCF305-16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF305-16 |
| d | 25,4 mm |
| A | 29 mm |
| B | 38 mm |
| J | 80 mm |
| L | 110 mm |
| N | 16 mm |
| S | 15 mm |
| A0 | 39 mm |
| A1 | 13 mm |
| A2 | 16 mm |
| Weight | 1,3 Kg |
| Bolt (G) | M14 |
| Bearing number | UCF305-16 |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10,9 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



UCF305-16 PDF download