- Loyal
- GE180ES
GE180ES Bearing | Loyal
| GE180ES interchange LS GE180ES | |
| GE180ES cross reference LS GE180ES | |
| GE180ES Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GE180ES |
| D | 260 mm |
| d | 180 mm |
| B | 105 mm |
| C | 80 mm |
| dk | 225 mm |
| Angle | 6 ° |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 18,5 Kg |
| r1 min. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 180x260x105 |
| Width (mm) | 105 |
| Bearing number | GE180ES |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 260 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1530 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



GE180ES PDF download