- Loyal
- UCF217E
UCF217E Bearing | Loyal
| UCF217E interchange FYH UCF217E | |
| UCF217E cross reference FYH UCF217E | |
| UCF217E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF217E |
| d | 85 mm |
| A | 63 mm |
| B | 85,7 mm |
| J | 175 mm |
| L | 220 mm |
| N | 19 mm |
| S | 34,1 mm |
| A0 | 87,6 mm |
| A1 | 24 mm |
| A2 | 36 mm |
| Weight | 8,9 Kg |
| Bolt (G) | 11/16 |
| Category | Mounted Units & Inserts |
| Inventory | 0.0 |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | UCF217E |
| Manufacturer Name | FYH BEARING UNITS |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic static load rating (C0) | 61,9 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 84 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



UCF217E PDF download