- Loyal
- UCF217-52
UCF217-52 Bearing | Loyal
| UCF217-52 interchange FYH UCF217-52 | |
| UCF217-52 cross reference FYH UCF217-52 | |
| UCF217-52 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF217-52 |
| d | 82,55 mm |
| A | 63 mm |
| B | 85,7 mm |
| J | 175 mm |
| L | 220 mm |
| N | 23 mm |
| S | 34,1 mm |
| A0 | 87,6 mm |
| A1 | 24 mm |
| A2 | 36 mm |
| Weight | 8,9 Kg |
| Bolt (G) | M20 |
| Bearing number | UCF217-52 |
| Bore Diameter (mm) | 82,55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 84 kN |
| Basic static load rating (C0) | 61,9 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



UCF217-52 PDF download