- Loyal
- 6014N
6014N Bearing | Loyal
| 6014N interchange SKF 6014N | |
| 6014N cross reference SKF 6014N | |
| 6014N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014N |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 2,87 mm |
| b | 2,7 mm |
| D3 | 106,81 mm |
| D2 | 99,9 mm |
| d1 | 82,8 mm |
| D4 | 116,6 mm |
| Weight | 0,6 Kg |
| da max | 76 mm |
| Da max. | 104 mm |
| da min. | 3 mm |
| Ca max. | 5,33 mm |
| r0 max. | 0,6 mm |
| r2 min. | 1,1 mm |
| r1 min. | 1,1 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Db min. | 118 mm |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Limiting speed | 8000 r/min |
| Bearing number | 6014N |
| Reference speed | 13000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Fatigue load limit (Pu) | 1,32 |
| Calculation factor (f0) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 39,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



6014N PDF download