- Loyal
- HK0609
HK0609 Bearing | Loyal
| HK0609 interchange NTN HK0609 | |
| HK0609 cross reference NTN HK0609 | |
| HK0609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HK0609 |
| D | 10,000 mm |
| C | 9,000 mm |
| Fw | 6,000 mm |
| series: | HK |
| Category | Roller Bearings |
| Size (mm) | 6x10x9 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 9,000 |
| maximum rpm: | 37000 rpm |
| closure type: | Open |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | HK0609 |
| cage material: | Steel |
| overall width: | 9 mm |
| bore diameter: | 6 mm |
| drawn cup type: | Open Ends |
| number of rows: | One |
| outside diameter: | 10 mm |
| bearing material: | Steel |
| Weight / Kilogram | 0.002 |
| Manufacturer Name | NTN |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| Bore Diameter (mm) | 6,000 |
| Outer Diameter (mm) | 10,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| static load capacity: | 2280 N |
| lubrication hole type: | No Hole |
| dynamic load capacity: | 2660 N |
| operating temperature range: | -40 to 250 ºF, -40 to 120 ºC |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



HK0609 PDF download