- Loyal
- HK0609
HK0609 Bearing | Loyal
| HK0609 interchange KOYO HK0609 | |
| HK0609 cross reference KOYO HK0609 | |
| HK0609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HK0609 |
| D | 10 mm |
| C | 9 mm |
| Fw | 6 mm |
| Cu | 0.290 |
| Cr | 3.14 |
| C0r | 2.85 |
| Weight | 0.002 Kg |
| C3(min) | �\ |
| rs(min) | 0.40 |
| r5 min. | 0.40 mm |
| Category | Bearings |
| Oil lub. | 33000 |
| Size (mm) | 6x10x9 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 9 |
| Grease lub. | 22000 |
| Bearing No. | HK0609 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | HK0609 |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.002 |
| Weight / Kilogram | 0.002 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 10 |
| Mounting inner ring | - |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| (Grease) Lubrication Speed | 22000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 2.85 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 3.14 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



HK0609 PDF download