- Loyal
- 6014
6014 Bearing | Loyal
| 6014 interchange KBC 6014 | |
| 6014 cross reference KBC 6014 | |
| 6014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014 |
| D | 110 mm |
| d | 70 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r | 1.1 mm |
| Weight | 0.598 Kg |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6014 |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 38 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6014 PDF download