- Loyal
- 6014
6014 Bearing | Loyal
| 6014 interchange FAG 6014 | |
| 6014 cross reference FAG 6014 | |
| 6014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6014 |
| m | 0,622 kg / Weight |
| d | 70 mm |
| D | 110 mm |
| B | 20 mm |
| Size (mm) | 70x110x20 |
| Width (mm) | 20 |
| d1 | 82,8 mm |
| nB | 6800 1/min / Reference speed |
| nG | 8600 1/min / Limiting speed |
| D1 | 97,3 mm |
| Cr | 40500 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 31000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6014 |
| Cur | 1850 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 1,1 mm |
| ra max | 1 mm |
| da min | 76 mm |
| Da max | 104 mm |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6014 PDF download