- Loyal
- 6013NR
6013NR Bearing | Loyal
| 6013NR interchange NTN-SNR 6013NR | |
| 6013NR cross reference NTN-SNR 6013NR | |
| 6013NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6013NR |
| D | 100,000 mm |
| d | 65,000 mm |
| B | 18,000 mm |
| C | 18,000 mm |
| Size (mm) | 65x100x18 |
| Width (mm) | 18,000 |
| Bearing number | 6013NR |
| Bore Diameter (mm) | 65,000 |
| Outer Diameter (mm) | 100,000 |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6013NR PDF download