- Loyal
- GEG240ES
GEG240ES Bearing | Loyal
| GEG240ES interchange LS GEG240ES | |
| GEG240ES cross reference LS GEG240ES | |
| GEG240ES Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GEG240ES |
| D | 370 mm |
| d | 240 mm |
| B | 190 mm |
| C | 110 mm |
| dk | 325 mm |
| Angle | 15 ° |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 65,3 Kg |
| r1 min. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 240x370x190 |
| Width (mm) | 190 |
| Bearing number | GEG240ES |
| Bore Diameter (mm) | 240 |
| Outer Diameter (mm) | 370 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3030 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



GEG240ES PDF download