- Loyal
- 02474A/02420A
02474A/02420A Bearing | Loyal
| 02474A/02420A interchange Timken 02474A/02420A | |
| 02474A/02420A cross reference Timken 02474A/02420A | |
| 02474A/02420A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 02474A/02420A |
| D | 68,262 mm |
| d | 29,987 mm |
| T | 21 mm |
| B | 22,225 mm |
| C | 16,238 mm |
| R | 0,8 mm |
| r | 1,5 mm |
| Size (mm) | 29.987x68.262x21 |
| Width (mm) | 21 |
| Bearing number | 02474A/02420A |
| Bore Diameter (mm) | 29,987 |
| Outer Diameter (mm) | 68,262 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



02474A/02420A PDF download