- Loyal
- 232/670-B-MB
232/670-B-MB Bearing | Loyal
| 232/670-B-MB interchange FAG 232/670-B-MB | |
| 232/670-B-MB cross reference FAG 232/670-B-MB | |
| 232/670-B-MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/670-B-MB |
| m | 2317 kg / Weight |
| d | 670 mm |
| D | 1220 mm |
| B | 438 mm |
| e | 0,37 |
| Size (mm) | 670x1220x438 |
| Width (mm) | 438 |
| ns | 23,5 mm |
| Y1 | 1,82 |
| Y2 | 2,7 |
| D1 | 1030,7 mm |
| ds | 12,5 mm |
| Y0 | 1,78 |
| nG | 430 1/min / Limiting speed |
| nB | 167 1/min / Reference speed |
| Cr | 16000000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 32000000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 232/670-B-MB |
| Cur | 2100000 N |
| rmin | 12 mm |
| ra max | 10 mm |
| da min | 718 mm |
| Da max | 1172 mm |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1220 |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



232/670-B-MB PDF download