- Loyal
- UCF206-19E
UCF206-19E Bearing | Loyal
| UCF206-19E interchange FYH UCF206-19E | |
| UCF206-19E cross reference FYH UCF206-19E | |
| UCF206-19E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCF206-19E |
| d | 30,1625 mm |
| A | 31 mm |
| B | 38,1 mm |
| J | 83 mm |
| L | 108 mm |
| N | 13 mm |
| S | 15,9 mm |
| A0 | 40,2 mm |
| A1 | 13 mm |
| A2 | 18 mm |
| Weight | 1,1 Kg |
| Bolt (G) | 7/16 |
| Bearing number | UCF206-19E |
| Bore Diameter (mm) | 30,1625 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,3 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



UCF206-19E PDF download