- Loyal
- 232/750 EKW33+AOH32/750
232/750 EKW33+AOH32/750 Bearing | Loyal
| 232/750 EKW33+AOH32/750 interchange ISB 232/750 EKW33+AOH32/750 | |
| 232/750 EKW33+AOH32/750 cross reference ISB 232/750 EKW33+AOH32/750 | |
| 232/750 EKW33+AOH32/750 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 232/750 EKW33+AOH32/750 |
| D | 1360 mm |
| d | 710 mm |
| B | 475 mm |
| C | 475 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 3280 Kg |
| Size (mm) | 710x1360x475 |
| Width (mm) | 475 |
| Bearing number | 232/750 EKW33+AOH32/750 |
| Bore Diameter (mm) | 710 |
| Outer Diameter (mm) | 1360 |
| (Grease) Lubrication Speed | 216 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 14960 kN |
| Basic static load rating (C0) | 32850 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



232/750 EKW33+AOH32/750 PDF download