- Loyal
- 23044RHA
23044RHA Bearing | Loyal
| 23044RHA interchange KOYO 23044RHA | |
| 23044RHA cross reference KOYO 23044RHA | |
| 23044RHA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 23044RHA |
| D | 340 mm |
| d | 220 mm |
| B | 90 mm |
| C | 90 mm |
| e | 0.25 |
| Cu | 148 |
| Y1 | 2.69 |
| Y0 | 2.63 |
| Y2 | 4.01 |
| Cr | 1370 |
| C0r | 1950 |
| r(min) | 3 |
| Weight | 28,8 Kg |
| r min. | 3 mm |
| ra max. | 2,5 mm |
| Da max. | 326 mm |
| ra(max) | 2.5 |
| Da(max) | 326 |
| da(min) | 234 |
| da min. | 234 mm |
| Oil lub. | 1200 |
| Size (mm) | 220x340x90 |
| Width (mm) | 90 |
| Grease lub. | 940 |
| Bearing No. | 23044RHA |
| Bearing number | 23044RHA |
| (Refer.)Mass(kg) | 28.8 |
| Bore Diameter (mm) | 220 |
| Outer Diameter (mm) | 340 |
| Calculation factor (e) | 0,25 |
| Calculation factor (Y1) | 2,69 |
| Calculation factor (Y0) | 2,63 |
| (Oil) Lubrication Speed | 1200 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 940 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 1950 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 1090 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



23044RHA PDF download