- Loyal
- NUP215EM
NUP215EM Bearing | Loyal
| NUP215EM interchange NSK NUP215EM | |
| NUP215EM cross reference NSK NUP215EM | |
| NUP215EM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP215EM |
| S | 1,4 mm |
| D | 130 mm |
| r | 1.5 |
| C | 25 mm |
| B | 25 mm |
| d | 75 mm |
| Fw | 88,5 mm |
| D_ | 130 |
| rb | 1.5 |
| B_ | 25 |
| ra | 1.5 |
| C0 | 156 |
| r1 | 1.5 |
| da | 83 |
| Z_ | 18 |
| DE_ | 118.5 |
| DA_ | 15 |
| DI_ | 88.5 |
| mass | 1.47 |
| SDM_ | 103.5 |
| SBRG | 2 |
| yobi | NUP215EM |
| KBRG | 4165 |
| LangID | 1 |
| r min. | 1,5 mm |
| db max | 86 |
| dd min | 96 |
| Db max | 122 mm |
| ALPHA_ | 0 |
| db min | 83 mm |
| C_conv | 130000 |
| Weight | 1,44 Kg |
| dc min | 90 |
| TSR rpm | 5300 |
| D_a max | 122 |
| GRS rpm | 4800 |
| hidYobi | NUP215EM |
| Oil rpm | 6000 |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| da min. | 83 mm |
| Da max. | 122 mm |
| db max. | 86 mm |
| rb max. | 1,5 mm |
| Category | Bearings |
| hidTable | ecat_NSCLDR |
| Macha rpm | 8500 |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 25 |
| Prod_Type3 | CRB_SR_NUP |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NUP215EM |
| Manufacturer Name | NSK |
| Weight / Kilogram | 1.5 |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| (Grease) Lubrication Speed | 4800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 130 kN |
| Basic static load rating (C0) | 156 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



NUP215EM PDF download