- Loyal
- NUP215E
NUP215E Bearing | Loyal
| NUP215E interchange CYSD NUP215E | |
| NUP215E cross reference CYSD NUP215E | |
| NUP215E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP215E |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| B | 25 mm |
| C | 25 mm |
| Fw | 88,5 mm |
| Weight | 1,32 Kg |
| Size (mm) | 75x130x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | NUP215E |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 155 kN |
| Basic static load rating (C0) | 125 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



NUP215E PDF download