- Loyal
- 6011ZZ
6011ZZ Bearing | Loyal
| 6011ZZ interchange KBC 6011ZZ | |
| 6011ZZ cross reference KBC 6011ZZ | |
| 6011ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6011ZZ |
| D | 90 mm |
| d | 55 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| r | 1.1 mm |
| Weight | 0.384 Kg |
| Size (mm) | 55x90x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 6011ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 31 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22,5 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



6011ZZ PDF download