- Loyal
- RE162020AL2
RE162020AL2 Bearing | Loyal
| RE162020AL2 interchange KOYO RE162020AL2 | |
| RE162020AL2 cross reference KOYO RE162020AL2 | |
| RE162020AL2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RE162020AL2 |
| Fw | 16 mm |
| Ew | 20 mm |
| Bc | 19.5 mm |
| Lw | 13.8 mm |
| Weight | 0.013 Kg |
| Bearing number | RE162020AL2 |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 20 |
| Basic dynamic load rating (C) | 9.95 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



RE162020AL2 PDF download