- Loyal
- 53413
53413 Bearing | Loyal
| 53413 interchange Loyal 53413 | |
| 53413 cross reference Loyal 53413 | |
| 53413 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53413 |
| d | 65 mm |
| D | 140 mm |
| T | 60,2 mm |
| d1 | 68 mm |
| D1 | 140 mm |
| Weight | 4,47 Kg |
| Bearing number | 53413 |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 232 kN |
| Basic static load rating (C0) | 493 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



53413 PDF download