- Loyal
- 6007-2RS C3
6007-2RS C3 Bearing | Loyal
| 6007-2RS C3 interchange PFI 6007-2RS C3 | |
| 6007-2RS C3 cross reference PFI 6007-2RS C3 | |
| 6007-2RS C3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6007-2RS C3 |
| D | 62 mm |
| d | 35 mm |
| B | 14 mm |
| Size (mm) | 35x62x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | 6007-2RS C3 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6007-2RS C3 PDF download