- Loyal
- 230/710 EKW33+AOH30/710
230/710 EKW33+AOH30/710 Bearing | Loyal
| 230/710 EKW33+AOH30/710 interchange ISB 230/710 EKW33+AOH30/710 | |
| 230/710 EKW33+AOH30/710 cross reference ISB 230/710 EKW33+AOH30/710 | |
| 230/710 EKW33+AOH30/710 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/710 EKW33+AOH30/710 |
| D | 1030 mm |
| d | 670 mm |
| B | 236 mm |
| C | 236 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 800 Kg |
| Size (mm) | 670x1030x236 |
| Width (mm) | 236 |
| Bearing number | 230/710 EKW33+AOH30/710 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1030 |
| (Grease) Lubrication Speed | 403,2 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6640 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14670 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



230/710 EKW33+AOH30/710 PDF download