- Loyal
- 230/670RK
230/670RK Bearing | Loyal
| 230/670RK interchange KOYO 230/670RK | |
| 230/670RK cross reference KOYO 230/670RK | |
| 230/670RK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670RK |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| r min. | 7.5 mm |
| Weight | 589 Kg |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | 230/670RK |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0.22 |
| Calculation factor (Y0) | 2.94 |
| Calculation factor (Y1) | 3.01 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6870 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15500 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



230/670RK PDF download