- Loyal
- 53415M+U415
53415M+U415 Bearing | Loyal
| 53415M+U415 interchange SKF 53415M+U415 | |
| 53415M+U415 cross reference SKF 53415M+U415 | |
| 53415M+U415 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53415M+U415 |
| C | 21 mm |
| R | 125 mm |
| d | 75 mm |
| D | 160 mm |
| H | 69 mm |
| s | 42 mm |
| D1 | 78 mm |
| H1 | 75 mm |
| d1 | 160 mm |
| D3 | 165 mm |
| D2 | 115 mm |
| Weight | 8,1 Kg |
| r1 min. | 2 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| Da max. | 115 mm |
| rb max. | 2 mm |
| da min. | 126 mm |
| Size (mm) | 75x160x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | 53415M+U415 |
| Limiting speed | 1800 r/min |
| Reference speed | 1300 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Fatigue load limit (Pu) | 20,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 251 kN |
| Basic static load rating (C0) | 610 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



53415M+U415 PDF download