- Loyal
- 53415
53415 Bearing | Loyal
| 53415 interchange NSK 53415 | |
| 53415 cross reference NSK 53415 | |
| 53415 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53415 |
| R | 125 mm |
| C | 254 |
| r | 2 |
| d | 75 mm |
| D | 160 mm |
| T | 69 mm |
| A | 42 mm |
| R_ | 125 |
| B_ | 69 |
| ra | 2 |
| C0 | 560 |
| da | 125 |
| Z_ | 10 |
| A_ | 42 |
| T3 | 69 |
| d1 | 160 mm |
| D_ | 160 |
| D1 | 78 mm |
| D_1 | 78 |
| DA_ | 30.162 |
| SRI | 16.3 |
| SRE | 16.3 |
| D_a | 110 |
| SREN | 0 |
| SRIN | 0 |
| yobi | 53415 |
| SRIX | 0.125 |
| mass | 6.23 |
| SDM_ | 117.5 |
| KBRG | 5121 |
| SREX | 0.125 |
| Noun | Bearing |
| Height | 2.717 Inch | 69 Millimeter |
| Bore 1 | 2.953 Inch | 75 Millimeter |
| Banded | No |
| UNSPSC | 31171552 |
| r min. | 2 mm |
| LangID | 1 |
| Bore 2 | 3.071 Inch | 78 Millimeter |
| Weight | 6,23 Kg |
| GRS rpm | 950 |
| hidYobi | 53415 |
| Oil rpm | 1400 |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 110 mm |
| da min. | 125 mm |
| Category | Thrust Ball Bearings |
| hidTable | ecat_NSSDTB |
| Size (mm) | 75x160x69 |
| Inventory | 0.0 |
| Prod_Type3 | TB_SD_WAS |
| Width (mm) | 69 |
| Weight / LBS | 13.7348 |
| Product Group | B00308 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Bearing number | 53415 |
| Other Features | Single Row | With Aligning Seat |
| Thrust Bearing | Yes |
| Keyword String | Ball Thrust |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | Non-Precision |
| Manufacturer URL | http://www.nskamericas.com |
| Long Description | 75MM Bore 1; 78MM Bore 2; 160MM Outside Diameter; 69MM Height; Ball Bearing; Single Direction; Not Banded; Steel Cage; Non-Precision |
| Outside Diameter | 6.299 Inch | 160 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 7.87 |
| Manufacturer Name | NSK |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Component Description | Roller Assembly Plus Raceways |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.08 |
| (Grease) Lubrication Speed | 950 r/min |
| Single or Double Direction | Single Direction |
| Basic static load rating (C0) | 560 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 254 kN |
| Overall Height with Aligning Washer | 0 Inch | 0 Millimeter |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



53415 PDF download