- Loyal
- 53415
53415 Bearing | Loyal
| 53415 interchange NACHI 53415 | |
| 53415 cross reference NACHI 53415 | |
| 53415 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53415 |
| R | 125 mm |
| d | 75 mm |
| D | 160 mm |
| T | 69 mm |
| A | 42 mm |
| d1 | 160 mm |
| D1 | 78 mm |
| Weight | 6.25 Kg |
| r min. | 2 mm |
| Size (mm) | 75x160x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | 53415 |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 950 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 252 kN |
| Basic static load rating (C0) | 560 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



53415 PDF download