- Loyal
- 6006Z
6006Z Bearing | Loyal
| 6006Z interchange NTN-SNR 6006Z | |
| 6006Z cross reference NTN-SNR 6006Z | |
| 6006Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6006Z |
| D | 55,000 mm |
| d | 30,000 mm |
| B | 13,000 mm |
| C | 13,000 mm |
| Size (mm) | 30x55x13 |
| Width (mm) | 13,000 |
| Bearing number | 6006Z |
| Bore Diameter (mm) | 30,000 |
| Outer Diameter (mm) | 55,000 |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



6006Z PDF download